Dziś mija 30 lat on największej porażki w karierze „Żelaznego Mike’a”. Dokładnie 11 lutego 1990 roku w Tokyo odbyła się walka pomiędzy Mike Tysonem i Jamesem Douglasem. To co się tam wydarzyło wprawiło w szok cały świat bokserki i nie tylko.

Tyson wchodził do pojedynku z rekordem 37–0 jako niekwestionowany, linearny mistrz wagi ciężkiej. W jego posiadaniu były pasy IBF, WBA i WBC, a bukmacherzy obstawiali jego zwycięstwo 42 do 1. Jego przeciwnik James ‘Buster’ Douglas to numer jeden WBC i numer cztery IBF. Walkę traktowano jako rozgrzewkę przed pojedynkiem z niepokonanym Evanderem Holyfieldem. Tyson był również pierwszy w zestawieniu P4P magazynu The Ring co jest rzadkie dla zawodników wagi ciężkiej.

Przed walką Mike miał dużo prywatnych problemów ze swoją narzeczoną Robin Givens, menadżerem Billem Caytonem i promotorem Donem Kingiem, a także z trenerem Kevinem Rooneyem. Tuż przed starciem podpisał wielki kontrakt z SEGA of America na stworzenie pierwszej gry bokserskiej na konsole. Co później spowodowało duże straty finansowe firmie SEGA.

Mike Tyson vs Douglas Buster - oficjalny plakat.
Mike TysonMike Tyson vs Douglas Buster – oficjalny plakat. vs Douglas Buster – oficjalny plakat.

Od pierwszej rundy było widać, że Buster nie czuje strachu przez Żelaznym. Dobrze balansował ciałem i nie bał się zadawać ciosów kiedy tylko znalazł okazję. Używał szybkiego i celnego lewego prostego, żeby powstrzymać Tysona do wejścia w krótki dystans, gdzie był najniebezpieczniejszy. Kiedy Mike wchodził w zasięg Douglas go klinczował lub szybko się wycofywał i atakował kombinacjami. We wczesnych rundach był lepszy i wypunktował Tysona w wymianach.

Po trzeciej rundzie narożnik Tysona wydał mu polecenie, żeby ten w końcu zaczął boksować, bo przegrywa walkę. W połowie pojedynku mistrzowi udało się zadać kilka jego firmowych podbródkowych, ale nie zrobiło to wrażenia na Douglasie i nadal dominował nad Mikem. W końcu oko Tysona zaczęło mocno puchnąć. Co ciekawe jego narożnik był tak pewny wygranej, że nie przygotował nawet okładów z lodem przed walką. W pewnym momencie Aaron Snowell prawie uszkodził oko Tysona łańcuszkiem z identyfikatora gdy próbował okładać oko swojego zawodnika lateksową rękawiczką wypełnioną zimną wodą. Larry Merchant z HBO stwierdził, że Douglas jako jedyny daje trudny test Tysonowi i jedyna szansą na wygnaną jest nokaut w ostatnich rundach.

W ósmej rundzie przyparty do lin Tyson posłał Douglasa na deski potężnym prawym podbródkowym. Ten wstał na 9 i kontynuował walkę. Później Don King chciał podważyć to liczenie, bo twierdził, że było za długie. W dziewiątej odsłonie Tyson ruszył agresywnie by znokautować przeciwnika i uratować swoje tytuły mistrzowskie. Liczył na to, że pretendent dalej jest zamroczony po ówsmej rundzie, ale ten odparł atak i w końcówce złapał Tysona kombinacją czterech ciosów, która posłała go na liny. Buster kontynuował atak. Mike ledwo przetrwał.

W ostatniej dziesiątej rundzie Tyson ruszył do ataku, ale był nadal mocno zraniony po karze, która otrzymał od przeciwnika w rundzie dziewiątej. Douglas wymierzył dystans kilkoma prostymi i posłał potężny podbródek, który zamroczył Tysona. Kiedy ten zaczął się zataczać w tył Buster dokończył dzieło kolejna kombinacją 4 ciosów na głowę. Żelazny Mike padł na deski pierwszy raz w karierze. Na powtórkach widać jak szuka swojego ochraniacza na zęby i wkłada go odwrotnie do buzi. Mistrzowi nie udało się wstać. Sędzia Octavio Meyran zakończył walkę.

W wywiadzie po walce Douglas wybuchł płaczem i stwierdził, że wygrał tą walkę dzięki swojej matce, która zmarła 28 dni przed ich starciem.

Okładka Daily sport po przegranej Mike Tysona.
Cała walka Mike Tyson vs Buste Douglas na naszym kanale YouTube: ’BOKSWPOLSCE TV’

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!