Strona główna PUBLICYSTYKA ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU – CZĘŚĆ 3

ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU – CZĘŚĆ 3

Jeśli twierdzi, że jest czysty mogę tylko odpowiedzieć, że to kłamstwo

0

Ciąg dalszy wywiadu z Der Spiegel

Testosteron, hormon wzrostu, EPO – to był twój miks?

Tak, z indywidualnymi modyfikacjami. I wtedy są możliwe niesamowite rzeczy. W 2002 roku Jerome Young był klasyfikowany na 38 miejscu w biegu na 400 metrów. Wtedy zaczęliśmy ze sobą współpracować i w 2003 roku wygrał prawie każdy duży wyścig.

Jak ci płacili?

Miałem rocze wynagrodzenie. Za duże zwycięstwa miałem bonus 40 000$

Twoi zawodnicy wygrali 26 medali olimpijskich. Ile pieniędzy zarobiłeś?

Nie mogę odpowiedzieć ze względu na śledztwo. Ale ujme to w ten sposób: od 16 do 18 odnoszących sukcesy sportowców, około 15 000$ – 20 000$ rocznie każdy z nich. Dobrze mi szło. Miałem dobre życie.

Żyłeś w cieniu świata sportu gdzie nikt nie miał prawa cię zobaczyć?

Nie. Rzadko kiedy odwiedzałem duże wydarzenia sportowe, ale to z powodu zazdrości: Amerykanie nie chcieli widzieć jak pracuję z Jamajczykami i vice versa. Ale życie w cieniu? Nie. To jest wszystko jeden łańcuch powiązań, od sportowców przez agentów do sponsorów i ja byłem tego częścią. Każdy wie jak to działa. Każdy chciał, żeby tak było bo każdy dzięki temu się bogacił

Jakich agentów masz na myśli?

Wielkich marketingowców, dla przykładu Robert Wagner, który wspierał sportowców i chciał żeby znajdowali się w szczytowej kondycji ponieważ zapraszali ich na konferencje prasowe.

Austriacki marketingowiec Wagner, założycieł Worls Athletics Management, napisał w zeszły czwartek w mailu do SPIEGEL, że „nigdy nie szprycował sportowców” czy „wspierał i promował” nielegalny doping. W tym czasie Angel Heredia, świadek koronny, siedział w biurze w Nowym Yorku, wysportowany mężczyzna w czarnej koszuli, wciąż w doskonałej formie i zapisywał nazwiska na kartce papieru. 41 zawodników lekkoatletyki było jego klientami, jak również bokserzy, piłkarze i narciarze. Jego Jamajczycy: Raymond Stewart, Beverly McDonald, Brandon Simpson. Z Bahamów: Chandra Sturrup. Kilku amerykanów: Jerome Young, Antonio Pettigrew, Tim Montgomery, Duane Ross, Michelle Collins, Marion Jones, C. J. Hunter, Ramon Clay, Dennis Mitchell, Joshua J. Johnson, Randall Evans, Justin Gatlin, Maurice Greene. Kilka z wymienionych przez Heredię nazwisk zostało złapanych na dopingu. Inny przyznali, że oszukiwali a jeszcze inni wypierali się wszystkiego.

 

Maurice Greene? Wielka gwiazda biegów na 100 metrów jest jednym z pomnikowych sportowców sportu Olimpijskiego, przysięgał że jest czysty.

Śledztwo trwa, ale jeżeli twierdzi, że jest czysty mogę tylko odpowiedzieć, że to kłamstwo

Możesz być bardziej konkretny?

Pomagałem mu. Układałem mu rozpiski. Zaopatrywałem  go.

Zaopatrywałeś?

Tak, pracowaliśmy ze sobą w 2003 I 2004 roku.

Masz pokwitowania?

Tak, mam na przykład potwierdzenie przelewu na kwotę 10 000$

Greene powiedział, że daje przyjaciołom pieniądze

Wiem, że to nie jest prawda

Co Greene, który wypiera się dopingu, dostał od ciebie?

IGF-1 I IGF-2, EPO i ATP – Adenozyno-5′-trifosforan, który wzmaga napięcie mięśniowe

Niewykrywalne przez testy?

Niewykrywalne. Uzywaliśmy maści które nie zostawiała żadnych śladów i która umożliwiała utrzymywanie stałego wysokiego poziomu testosteronu u zawodników

Czy doping jest obecny na każdym poziomie rywalizacji?

Tak, jedyna różnica jest w jakości doping. Sportowcy z małym budżetem używają prostych sterydów i mają nadzieję że nie zostaną przebadani. Gwiazdy zarabiające 50 000$ miesięcznie, nie uwzględniając bonusów za starty i kontraktów sponsorskich firm obuwniczych, najlepsi z nich inwestują 10 0000$ – za taką kwotę zaprojektuję szyte na miarę rozwiązania które są niewykrywalne.

Wyjaśnij jak to działa

Szyty na miarę doping składa się z różnych substancji chemicznych które inicjują pożądaną reakcje. Na końcu łańcucha zmieniam jedną lub dwie cząsteczki w taki sposób, że cała struktura jest niewykrywalna przez testy antydopingowe.

Agencje antydopingowe polują na sportowców…

…To też jest sport. Współzawodnictwo. Czysta adrenalina. Musimy być rok, dwa przed nimi. Musimy wiedzieć jakie leki gdzie wchodzą w fazę testów, jakie zwierzęta są do tego używane, gdzie możemy je zdobyć. Musimy też być zaznajomieni z metodami używanymi przez testujących.

Czy testujący mogą wygrać ten wyścig?

Teoretycznie tak. Jeżeli wszystkie federacje, sponsorzy, promotorzy, sportowcy i trenerzy dogadaliby się, jeżeli inwestowaliby wszystkie pieniądze które generuje sport i jeżeli każdy zawodnik byłby badany dwa razy w tygodniu – tylko wtedy. To co dzieje się teraz jest śmiechu warte. To fasada. Powinni oszczędzić sobie wydatków, dać te pieniądze mnie. Przekazałbym je sierotom w Meksyku! Doping będzie istniał tak długo jak będzie istniał sportowy biznes, kontrakty sponsorskie firm obuwniczych  i kontrakty telewizyjne zależne od wyników.

Ciąg dalszy nastąpi…

ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU- CZĘŚĆ 1
ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU- CZĘŚĆ 2
ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU- CZĘŚĆ 3
ANGEL “MEMO” HEREDIA – GURU OD SPRAW DOPINGU- CZĘŚĆ 4

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments