Strona główna PUBLICYSTYKA NIEOBIEKTYWNY NIEOBIEKTYWNY #23 – NOMINACJE WBC: REWELACJE ROKU 2019

NIEOBIEKTYWNY #23 – NOMINACJE WBC: REWELACJE ROKU 2019

0
WBC plebiscyt

Federacja World Boxing Council oprócz nominowania pięściarzy w kategorii “bokser roku“, nominowała również szóstkę bokserów w kategorii “rewelacja roku”. Znaleźli się w tym zestawieniu zawodnicy, którzy zaskoczyli pięściarski świat swoimi walkami i osiągnięciami w 2019 roku.

ZOBACZ: ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE WBC NA MICHAŁA CIEŚLAKA!

DEVIN HANEY (24-0, 15 KO)

Devin Haney

Devin Haney to niezwykle utalentowany 22-latek mieszkający i trenujący w Las Vegas. W 2019 roku zrobił niesamowity postęp w swojej czteroletniej karierze. Do 2019 roku mógł pochwalić się pasem młodzieżowego mistrza świata WBC wagi lekkiej, natomiast nie był aż tak znany i ceniony.

W rok 2019 wszedł bardzo mocno, bo mierząc się z niepokonanym Xolisani Ndongeni (26-1), z którym wygrał każdą rundę. Dzięki temu zwycięstwu mocno piął się w górę rankingów WBC i WBO.

Kolejne zwycięstwo przed czasem zaliczył w maju z solidnym Antonio Moranem (24-4-1). Te wygrane dały mu udział w walce o pas tymczasowego mistrza świata WBC.

W związku z tym Haney zmierzył się z Zaurem Abdullaevem (11-1), który do tamtej pory dzierżył pas WBC Silver. W pojedynku, który odbył się w Madison Square Garden “The Dream” pokazał cały swój kunszt i zmusił Rosjanina do poddania w 4 rundzie.

Niedługo po tej walce został pełnoprawnym mistrzem świata WBC wagi lekkiej. Do końca roku zdążył jeszcze obronić tytuł z niepokonanym Alfredo Santiago (12-1). Niesamowite osiągnięcia jak na 22-letniego pięściarza.

Ilunga Makabu (27-2, 24 KO)

makabu

Ten pięściarz polskim kibicom jest na pewno bardzo dobrze znany. 31 stycznia tego roku wypunktował na pełnym dystansie Michała Cieślaka (19-1) i zdobył pas WBC w wadze junior ciężkiej.

Jednak nominowani zawodnicy będą zapewne rozliczani za rok 2019. Makabu poprzedni rok może nazwać drogą do pasa. Albowiem musiał mocno zaryzykować i podejmować walki na nieneutralnym terenie. W czerwcu pojechał do Jeketerynburga w Rosji i absolutnie rozbił mocno bijącego Dmitry Kudryashova (24-3). W tym starciu zdobył pas WBC Silver. Już dwa miesiące później bronił tytułu z bardzo dobrym Alekseiem Papinem (11-1), również w Rosji. Podołał wyzwaniu wygrywając po równej walce werdyktem dwa do remisu.

Trzeba przyznać, że Kongijczykowi nie brakuje odwagi i natarczywości w dążeniu do celu, który ostatecznie udało mu się osiągnąć.

Ryan Garcia (19-0, 16 KO)

garcia

Złote dziecko boksu. Już od 2/3 lat jest okrzykiwany największym talentem światowego boksu. Dopiero 21-letni pięściarz walczący w kategorii lekkiej w 2019 roku stoczył tylko dwa pojedynki, a w ringu spędził niepełne 3 rundy.

W marcu pokonał Jose Lopeza (20-4-1), a zajęło mu to 2 rundy. Następnym razem w ringu zobaczyliśmy go dopiero 8 miesięcy później w pojedynku z 24-letnim Romero Duno (21-2) o pas WBC Silver. “The Flash” wygrał walkę w półtorej minuty.

Mało pojedynków jak na tak młodego zawodnika, a walka o pas mistrza świata już na horyzoncie.

Artur Beterbiev (15-0, 15 KO)

beterbiev

U poprzednich trzech nominowanych pięściarzy rok 2019 był drogą do pasów mistrzowskich, przez co stanęli się rewelacjami poprzedniego roku. Piekielnie mocno bijący Rosjanin tytuł IBF dzierży już od 2017 roku, natomiast dopiero w roku ubiegłym stanęło przed nim prawdziwe wyzwanie.

Beterbiev pokonał przed czasem Radivoje Kalajdzica (24-2). Bardzo niewygodnego zawodnika, natomiast traktującego boks z doskoku i nieutrzymującego formy miedzy pojedynkami.
Dla 35-latka nie był to wymagający przeciwnik. Wymagającym przeciwnikiem był jego następny rywal, Oleksander Gvozdyk (17-1), z którym stoczył świetną walkę. Po trudnej i zażartej batalii Beterbiev wygrał w 10 rundzie przez TKO unifikując pasy WBC i IBF.

W mojej opinii jest najlepszym pięściarzem wagi półciężkiej i taki status osiągnął w roku 2019. Co jest rewelacyjne.

Julio Cesar Martinez (15-1, 12 KO)

martinez

Najmniejszy zawodnik wśród nominowanych i zapewne najmniej kojarzony.

W ubiegłym roku osiągnął bardzo dużo w kategorii muszej. Zawalczył dwukrotnie w Meksyku w mało istotnych walkach. Jednakże po nich dano mu szanse walki z byłym mistrzem WBC Charlie Edwardsem (15-1). 25-letni Meksykanin pojechał do Wielkiej Brytanii i zastopował Brytyjczyka ciosem na korpus w 3 rundzie. Ten rezultat został jednak zmieniony ponieważ uznano, że Edwards przed przyjęciem ciosu przyklęknął. Walkę uznano za “no contest”.

Pod koniec roku Martinez dostał kolejną szanse walki o wakujący pas WBC. Zmierzył się z Christoferem Rosalesem (29-5) na gali w Phoenix gdzie głównym wydarzeniem wieczoru była walka Jacobsa z Julio Cesarem Chavezem. Rosales był bardzo wymagającym przeciwnikiem jednak, Meksykanin bardzo dobrze sobie z nim poradził i zastopował go w 9 rundzie.

Duży progres i słuszna nominacja. Z walk na galach w Tijuanie do pojedynków o pas mistrza świata podczas największych bokserskich wydarzeń.

Nordine Oubali (17-0, 12 KO)

Kolejny pięściarz jest tylko trochę cięższy od poprzedniego, ponieważ walczy w kategorii koguciej. Wyczyn 33-letniego Francuza w 2019 roku należy do tych niezwykłych.

Od początku kariery walczył głównie we Francji, zdobywał pasy regionalne i czekał na tkz. “złoty strzał”. Podobna sytuacja jak w planowaniu kariery przez polskich promotorów. Ten “złoty strzał” w końcu się pojawił i 19 stycznia ubiegłego roku dostał szanse walki o pas WBC z Rau’shee Warrenem (16-3). Nie był faworytem, Warren to były mistrz WBA tej kategorii, a Oubaali po raz pierwszy zawalczył na wyjeździe. To go jednak nie zgubiło i wypunktował Amerykanina zdobywając tytuł mistrza świata.

Następnie bronił tego pasa pół roku później z Arthurem Villanueva (32-4-1), który nie był zbyt trudnym przeciwnikiem dla dobrego technicznie Francuza. Oubaali wygrał tą walkę w 6 rundzie.

A pod koniec roku w Japonii pokonał faworyta gospodarzy Takume Inoue (13-1). Pokonał go dość wyraźnie co nie ma odzwierciedlenia na kartach punktowych. Na szczęście obyło się bez kontrowersji. Oubaali w 2019 roku przeżył fantastyczne momenty wygrywając walki na wyjeździe, w których nie był faworytem.

Według mnie największą rewelacją wśród nominowanych był Devin Haney i prawdopodobnie głosy kibiców też wskażą 21-letniego Amerykanina.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments