Strona główna PUBLICYSTYKA FELIETONY Nieobiektywny #8 – Finał WBSS w Arabii Saudyjskiej. Jak nie wiesz o...

Nieobiektywny #8 – Finał WBSS w Arabii Saudyjskiej. Jak nie wiesz o co chodzi..

0

W najbliższy piątek finał WBSS w wadze super średniej. Rywalizacji, która absolutnie mnie nie porwała. Być może przez to, że turniej w wadze junior ciężkiej był na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz dostarczał wiele emocji.

Mimo, że cały turniej był dość niemrawym kilkuetapowym wydarzeniem sam finał może budzić zaciekawienie.

W walce wieńczącej cały turniej spotka się dwóch bardzo dobrych pięściarzy. Mistrz WBA George Groves (28-3,20KO) i mistrz WBC Callum Smith (24-0,17KO). Oprócz swoich tytułów zawalczą również o trofeum Aliego.

Jednak bardzo dużo kontrowersji budzi samo w sobie zorganizowanie finałowej walki w Arabii Saudyjskiej. Państwa egzotycznego i bogatego w pieniądze.

Kibice z Wielkiej Brytanii są mocno oburzeni, bo chcieliby zobaczyć swoich rodaków w finale WBSS na własnej ziemi. Callum Smith, nie rozumie po co i dlaczego. Groves natomiast wydaje się być wobec tego obojętny.

King Abdullah Sports City, Jeddah

Główni promotorzy i pomysłodawcy turnieju WBSS w osobach Kyle Sauerlanda i Richarda Schafaera chcieli organizacji finału właśnie w King Abdullah Sports City, Jeddah.

King Abdullah Sports City, Jeddah

Pan Sauerland tłumaczy to posunięcie tym, że jest to zgodne z filozofią Muhammada Ali’ego, który najważniejsze swoje walki toczył w krajach egzotycznych, które nie były głównie kojarzone z boksem.

Wytłumaczenie bardzo fajne, przejrzyste i z sensem, lecz każdy logicznie myślący człowiek wie, że organizacja tego typu wydarzenia w kraju, które kojarzy się z pieniędzmi, jak Tyson z nokautami, to skok na kasę.

Spójrzmy na sam undercard. Głównym celem dla arabskich szejków jest wypromowanie nazwisk bokserów związanych z krajami bliskiego wschodu.

Turniej rozpocznie się od pojedynku Zuhayra Al Qahtaniego (4-0, 0KO), który jeszcze nikogo nawet solidnego nie pokonał a już jest gwiazdą w Arabii. Brakuje mu sławy na całym świecie, więc szejkowie sypią petrodolarami by przy tak wielkim dla boksu wydarzeniu nikomu nie znany w środowiskach pięściarskich Saudyjczyk zmierzył się ze słabym Gruzinem.

Tak samo sprawa się ma z mieszkającym na stałe w Dubaju 28-letnim pięściarzu wagi koguciej Aliu Bamidele Lasisi (7-0, 6KO), który podczas gali finałowej zmierzy się z bokserem o ujemnym rekordzie.

Jedynym zasługującym na uwagę wydarzeniem na under cardzie jest powrót Chrisa Eubanka Jr (26-2). Reszta walk to tylko dopełnienie wieczoru młodymi prospektami grupy Sauerland Event.

Chris Eubank Jr

Nie czekam na piątkową galę, a na piątkowy finał.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!