Strona główna PUBLICYSTYKA ANALIZY OSTATNI TANIEC: Analiza i typowanie walki WACH vs BAKOLE.

OSTATNI TANIEC: Analiza i typowanie walki WACH vs BAKOLE.

0
Mariusz Wach i Martin Bakole na plakacie promującym walkę. (fot. MB Promotions)
Mariusz Wach i Martin Bakole na plakacie promującym walkę. (fot. MB Promotions)

Już w tą sobotę w katowickim spodku odbędzie się gala MB Boxing Night: Ostatni Taniec gdzie w walce wieczoru zmierzą się ze sobą Mariusz Wach (33-4, 17 KO) vs Martin Bakole Ilunga (11-1, 8 KO).

Mimo małej popularności Martina w Polsce, uważam, że jest to bardzo trudny rywal dla Mariusza i szanse na zwycięstwo Polaka nie są aż tak oczywiste jak mogą się wydawać na pierwszy rzut oka. Osobiście uważam, że pojedynek tych Panów jest jednym z tych pojedynków na polskim rynku, dla których warto jest poświecić swój czas prywatny.

Ci dwaj zawodnicy łącznie wniosą do ringu ponad 230 kilogramów, a każdy z nich mierzy co najmniej 2 metry wzrostu, te aspekty w sposób dosadny definiują wagę ciężka. Zanim przejdę do analizy chce przytoczyć jakże prawdziwą w świecie boksu tezę na której postanowiłem się opierać: „Jesteś tak dobry jak twoja ostatni walka”. Nie zamierzam nawiązywać do bogatej przeszłości bokserskiej Mariusza tylko po to by pompować tak zwany „balonik”, w dzisiejszej analizie nie chce skupiać się na tym z kim walczył nasz polski gigant, ponieważ walki sprzed kilku lat po prostu nic do niej nie wnoszą.

Mariusz „Viking” Wach

Polski zawodnik ma już 39 lat i jeśli marzy jeszcze o kasowych walkach to tego pojedynku przegrać nie może. Mariusz walczy dość rzadko co moim zdaniem nie pozwala mu wejść na swoje najwyższe obroty.

W 2017 roku stoczył jedynie dwie walki, pierwszą wygrał jednogłośną decyzją sędziów, zaś drugą przegrał z idącym do przodu jak czołg Jarrelem Millerem. Ponadto w 2018 roku „Viking” stoczył jedynie jedną walkę z Arturem Szpilką, która ostatecznie przegrał na punkty. Mimo dwóch ostatnich porażek można śmiało mówić, że Mariusz Wach pokazał się w nich z dobrej strony. W pewnych momentach polski zawodnik sprawiał spore kłopoty Jarrellowi, lecz ostatecznie uległ przed czasem w czym miała „pomóc” poważna kontuzja prawej ręki. Natomiast walka Szpilka vs Wach wzbudziła we mnie pozytywne emocje. Walka była przyjemna dla oka, choć brakowało u Mariusza większej aktywności. Niestety tego aspektu Vikingowi nigdy nie udało się poprawić.

Polak zazwyczaj w swoich walkach jest pasywny, bije z dość niską częstotliwością, nie stosuje dłuższych kombinacji. Jego kondycja również nie należy do mistrzowskich. Mariusz jednak bardzo dobrze bije ciosy proste, posiada dużą siłę ciosu,która w połączeniu z kontrującym prawym krzyżowym może zakończyć każdy pojedynek co jest dużą zaletą naszego pięściarza. Kolejnym jego atutem jest spora przewaga w doświadczeniu, Martin zdecydowanie stoczył mniej walk. Mariusz wraz z wiekiem nabył ringowe cwaniactwo, które może pozwolić mu w końcowych rundach przechylić szalę zwycięstwa na jego stronę. Kolejnym asem w rękawie Wacha może być jego niesamowicie odporna szczęka. Mało komu udało się skruszyć tą odmianę granitu zamontowaną w jego żuchwie i wątpię aby dokonał tego Martin Bakole.

Zalety Mariusza mające duże znaczenie w tej walce:

  • Granitowa szczęka
  • Mocne, długie ciosy proste
  • doświadczenie ringowe, które jest co najmniej dwukrotnie większe od doświadczenia Martina

Wady Mariusza mające duże znaczenie w tej walce:

  • ringowe „lenistwo”- Polak zadaje ciosy z małą częstotliwością co może mieć negatywny skutek gdyby walka miała zakończyć się werdyktem sędziów
  • wiek Vikinga – pomijając przewagę w doświadczeniu to jednak ciało i organizm już nie ten. Martin jest młodszy o 13 lat co w zawodowym boksie stanowi spore utrudnienie.

Martin Bakole

26-letni olbrzym z Konga ma niewielkie doświadczenie wyniesione jeszcze z ringów olimpijskich, stoczył zaledwie 17 walk. W zawodowej karierze Martin walczył jedynie 11 razy w tym dwa razy z Polakami: Łukaszem Rusiewiczem i Kamilem Sokołowskim. Wygrał z nimi na punkty, lecz Ci dwaj Polacy mieli znacznie gorsze warunki fizyczne od Mariusza Wacha. Z pewnością „Viking” będzie trudniejszym rywalem dla Martina niż dwaj poprzedni pięściarze pochodzący z Polski.

Martin Bakole swoją ostatnią walkę przegrał z Michaelem Hunter, lecz nie powinniśmy patrzeć na umiejętności tego pięściarza poprzez pryzmat tej walki. Hunter jest przeciwieństwem Mariusza – jest mniejszy, szybszy i bije długie kombinacje ciosów, ponadto ma dobrą pracę nóg. To właśnie z tą szybkością nie poradził sobie Martin, jednak w walce z Mariuszem to nie będzie najważniejszy aspekt. W pojedynku tych dwóch gigantów liczyć się będzie aktywność i częstotliwość zadawania ciosów. Wiemy, że Wach ma z tym problem, ma on skłonności do lenistwa w początkowych rundach. Tutaj widzę przewagę Bakole, bije on częściej niż Polak i potrafi wywierać presję idąc do przodu co może dać przewagę punktową.

Atutami Martina jak sam twierdzi są ciosy proste i podbródkowe choć uważam, że w tym aspekcie nie góruje znacznie nad Wachem. Trzeba pamiętać, że olbrzym z Konga jest silnym zawodnikiem i w połączeniu z jego pressingiem w początkowych rundach może sprawić spore trudności Mariuszowi. Mimo to Bakole posiada dość nieszczelną gardę przez którą z łatwością przebijał się Hunter, liczę też na to, że Mariusz znajdzie miejsce na swoje potężne proste. Warto nadmienić, że Martin jest młodym pięściarzem o dużym potencjale i jeśli myśli o wielkich walkach to ten pojedynek musi wygrać. Zwycięstwo nad Wachem z pewnością przyniesie mu w przyszłości ciekawe oferty, w końcu Mariusz „Viking” Wach znany jest w całym świecie bokserskim jako twardziel, który wytrzymał 12 rund ciężkiego bombardowania przez samego Władimira Klitshko.

Zalety Martina mające duże znaczenie w tej walce:

  • Stosunkowo wysoka częstotliwość zadawanych ciosów
  • młody wiek świadczący o potencjale i ambicjach
  • siła, mogąca przyćmić atuty Wacha

Wady Martina mające duże znaczenie w tej walce:

  • nieduże doświadczenie w ringowych bojach
  • nieszczelna garda

Mój typ na walkę:

W mojej opinii Martin ruszy na Wacha w początkowych rundach aby zaznaczyć swoją przewagę, w tej sytuacji liczę, że Mariusz trafi potężnym prawym i przystopuje zapędy olbrzyma z Konga. Następnie Martin zacznie powoli słabnąc, a jeśli Wach nie przyśnie w trakcie walki zacznie zyskiwać przewagę i ostatecznie po 10 rundach wygra pewnie na punkty.

Typy znanych osób z Polskiego środowiska bokserskiego:

Łukasz Wierzbicki (zawodowy bokser 18-0, 7KO) – “Wachu powinien wykorzystać swoje warunki fizyczne i trzymać Bakole na dystans, nie może się z nim bić bo wydaję się dość silny. Nie wiem czy Wachu potrafi boksować na wstecznym lecz moim zdaniem Bakole będzie nacierał i wywierał presje, chyba że nadzieje się na jakąś mocną kontrę Wacha na początku walki i to ostudzi jego zapędy. Ciężko jest mi typować werdykt, ale na pewno chciałbym zwycięstwa Mariusza.”

Adam Balski (zawodowy bokser 13-0, 8KO) – “Jestem Pewny zwycięstwa Mariusza, ponieważ wie, że to jego ostatnia szansa żeby walczyć o mistrzostwo.”

Nikodem Jeżewski (zawodowy bokser 16-0, 9KO) – “Nie mam pojęcia, bo to nie moja waga, ale jak miałbym postawić pieniądze to postawiłbym na Mariusza. Może dlatego, że walczy u siebie, no i dlatego że chce jeszcze raz dostać walkę o mistrzostwo świata.”

Michał Chudecki (zawodowy bokser- 12-3-2, 3KO)- “Widziałem Mariusza w Dzierżoniowie na gali, widać po jego wadze, że jest w formie i dało się odczuć, że nie może się już doczekać tej walki. Jeśli Wach od początku narzuci swój boks, będzie agresywny i nie prześpi pierwszych rund, może wygrać przed czasem około 5-6 rundy i kibice i wszyscy będą zadowoleni. Natomiast jeśli będzie walczył spokojnie i asekuracyjnie wygra na punkty po nudnej walce…”

Kamil Łaszczyk (zawodowy bokser 24-0, 8 KO) – “NA pewno to nie będzie lekka walka dla Mariusza, rywal ma dobrą obronę i jest dość dynamiczny jak na wagę ciężką, lecz Mariusz jest dobrze przygotowany i myślę, że walka potrwa na całym dystansie. Wygra ją Mariusz Wach, jednak jest bardziej doświadczony”

Tomasz Piotrowski (redakcja bokswpolsce.pl, zawodowy bokser 0-0) – Walkę wygrywa prawdopodobnie Wach, który w starciu ze Szpilką był nadzwyczaj aktywny jak na siebie. Chyba złapał drugi oddech i spróbuje jeszcze raz ugrać walkę za dobrą wypłatę.”

Marek Kiełbik (redakcja bokswpolsce.pl) – Wach na punkty, wymęczone zwycięstwo po bezbarwnej walce. Ja tak to widzę.”

Piotr Bylina (redakcja bokswpolsce.pl) –  Martin mimo kilku wygranych w rekordzie został szybko zweryfikowany przez Huntera i poznał swoje miejsce w szeregu. Z kolei Wach aby utrzymać się w czołówce nie może tego pojedynku przegrać. Siła i spokój Mariusza pozwolą mu odnieść kolejne zwycięstwo, nie zdziwię się jeśli skończy się KO.”

Gracjan Tomasik (redakcja bokswpolsce.pl) – Myślę, że walka będzie miała spokojny przebieg. Bardzo dużo klinczów i mało mocnych ciosów. W tym lepszy powinien być bardziej doświadczony Wach, który wygra na punkty.”

O walkę zapytaliśmy również Artura Szpilkę, lecz nie chciał się z nami podzielić swoimi typami, powiedział tylko, że nie zdziwi go żaden wynik tego pojedynku.

Boks to piękny sport, w którym mierzą się ze sobą dwie osoby, każda z nich ma swój wypracowany przez lata charakter, swoje ciężko wytrenowane umiejętności, swoją taktykę i pomysł na walkę, swój upór i lata trudnych przygotować i przede wszystkim każda z nich ma wolę walki i pragnienie zwycięstwa, dlatego boks to dyscyplina, w której ciężko jest przewidzieć wynik walki. Dzisiaj zabawiliśmy się w typowanie, was również zapraszam do tej zabawy w komentarzach pod tekstem. Nie zapominajcie tylko, że podejmujemy się „bokserskiej ruletki”, a to co wydarzy się w ringu w katowickim spodku zależy jedynie od tych dwóch gigantów, którzy stanął naprzeciw siebie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments