Strona główna PUBLICYSTYKA HISTORIA TEGO DNIA: 32 lata temu Mike Tyson zostaje najmłodszym mistrzem świata wagi...

TEGO DNIA: 32 lata temu Mike Tyson zostaje najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej.

0
fot. Neil Leifer/Sports Illustrated/Getty Images

Dziś mija 32 lata od kiedy Mike Tyson pokonał Trevora Berbica i został najmłodszym w historii mistrzem świata wagi ciężkiej mając zaledwie 20 lat, 4 miesiące i 22 dni.

W 1986 roku trzy największe federacje bokserskie na świecie – WBC, WBA i IBF – wraz z stacja HBO postanowiły stworzyć coś w rodzaju turnieju, który miał wyłonić pierwszego niekwestionowanego mistrza wagi ciężkiej od czasów Leona Spinksa. Wszyscy trzej mistrzowie i kilku pretendentów znalazło się w rozpisce. Jednym z nich był właśnie Trevor Berbick. W pierwszej rundzie turnieju zmierzył się on z Pinklonem Thomasem, który był mistrzem WBC i pokonał go w bardzo wyrównanym pojedynku. Kłopoty miały nadejść w pierwszej obronie.

Młody, zaledwie 20 letni Mike Tyson z gymu Catskills został ogłoszony pierwszym przeciwnikiem świeżo upieczonego mistrza WBC. Tyson był sensacją, wchodził do pojedynku z rekordem 27-0 i 25 KO. W samym 1986 roku stoczył, aż 12 pojedynków czym zapewnił sobie miejsce w turnieju. Mimo tego, że Berbick był czempionem jego szanse były typowane przez bukmacherów 3 do 1. Mike Tyson był 12 lat młodszy, oraz próbował pobić rekord Floyda Pattersona i zostać najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej w historii boksu zawodowego.

Tyson dominował od pierwszych sekund walki. Łatwo zwyciężając Berbicka przez nokaut techniczny w drugiej rundzie. Gdy tylko zabrzmiał gong otwierający pierwszą rundę Tyson rozpoczął w roli agresora posyłając na przeciwnika mocne ciosy. Pod koniec pierwszej rundy pretendentowi udało się wylądować kombinacje 4 ciosów. Berbickiem zachwiało i przeleciał na drugą stronę ringu, ale się nie przewrócił. Tyson kontynuował atak, lecz mistrzowi udało się dotrwać do końca rundy. Gdy weszli do drugiej rundy Tyson natychmiast ruszył z furiackim atakiem, aby wykończyć wstrząśniętego rywala. Udało mu się zadać kolejną kombinacje, która posłała mistrza na deski. Ten jednak wstał i odpowiedział na liczenie sędziego. Nie zdało to się na wiele, bo Tyson dalej atakował raz po raz i podłączał przeciwnika. W 2 minucie 35 sekundzie młody Mike posłał jedną ze swoich firmowych kombinacji – prawy hak na korpus i lewy hak na głowę. Powalił mistrza. Berbick próbował się podnieść dwa razy, ale był zamroczony i się przewracał. Sędzia Mills Lane postanowił przerwać walkę i ogłosił Mike Tysona zwycięzcą przez nokaut techniczny, który został najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Rekord utrzymuje się do dziś.

Cała walkę możecie obejrzeć poniżej na naszym kanale YouTube: BOKSWPOLSCE TV w dziale ’Legendarne Walki HBO’.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!