Strona główna PUBLICYSTYKA HISTORIA TEGO DNIA: George Foreman „puszcza z dymem” Joe Fraziera.

TEGO DNIA: George Foreman „puszcza z dymem” Joe Fraziera.

0

Dziś mija 46 lat od walki Georga Formana z Joe Frazierem, która odbyła się na stadionie narodowym w Kingston na Jamajce. Starcie to było reklamowana jako ’The Sunshine Showdown’

Kiedy doszło do pojedynku Joe Frazier był niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej i posiadaczem pasów WBC, WBA i The Ring oraz był uznawany za czempiona linearnego. Foreman był numerem jeden wagi ciężkiej w rankingach WBA i WBC.

Walka potrwała niecałe dwie rundy. Big George wygrał przez nokaut techniczny w 1 minucie i 35 sekundzie, brutalnie zaatakował Smoking Joe już od pierwszych sekund i posłał go na deski, aż 6 razy zanim sędzia przerwał tą egzekucję na mistrzu świata.

Przebieg walki.

W pierwszej rundzie Frazier padł 3 razy. Pierwszy raz po serii ciosów zakończonych prawym podbródkowym, następnie na 17 sekund przed końcem rundy przewrócił się po takim samym ciosie i gdy wstał, Foreman posłał kombinację, która posłała mistSmoking Joe postanowił wejść do drugiego starcia, ale Big George przewrócił go szybko na deski mocnym, prawym overhandem. Następny szybki nokdaun nastąpił po błyskawicznej kombinacji w wykonaniu pretendenta. Szósty raz wylądował na plecach po potwornie mocnym prawym.

W tym momencie sędzia Arthur Mercante Sr., po wskazówkach, które otrzymał od trenera Fraziera – Angelo Dundee, postanowił przerwać walkę i ogłosił George Foremana zwycięzcą. Został on trzecim najmłodszym w historii mistrzem wagi ciężkiej po Floydzie Pattersonie i Cassiusie Clayu.

Ciekawostki

  • Była to pierwsza walka transmitowana przez HBO Boxing.
  • Na stadionie było 36,000 widzów.
  • Na biletach zarobiono $412,000.
  • Frazier był faworytem 3 do 1 u bukmacherów w Las Vegas.
  • Walka odbyła się w 8 uncjowych rękawicach.
  • Frazier zarobił $850,000, a Foreman $375,000.
  • Howard Cosell wypowiedział podczas tej walki legendarne słowa „Down goes Frazier! Down goes Frazier! Down goes Frazier!”

Cała walka.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!