TOP 10: Walki o największej oglądalności w systemie PPV.

Pojedynki PPV o najlpszej oglądalności w historii boksu zawodowego. (fot. redakcja)
Pojedynki PPV o najlpszej oglądalności w historii boksu zawodowego. (fot. redakcja)

W dzisiejszym odcinku serii TOP 10 zapraszamy was na zestawienie 10 walk o największej ilości sprzedanych przyłączy Pay per View w historii boksu zawodowego.

Większość tych walk jest już ogłoszona klasykami gatunku, a przyniosły one kibicom tyle emocji co pięściarzom pieniędzy.

Jeśli macie jakieś uwagi to zapraszamy was do dyskusji w komentarzach poniżej.

10 Evander Holyfield (25-0) vs George Foreman (62-2)

Mirage Hotel & Casino, Las Vegas
(19 kwiecień,1991 roku.)

Wykupionych PPV : 1,45 mln

Najstarsze zestawienie ze wszystkich, które zostaną podane w tym rankingu. Lata 90′ były dla boksu w wadze ciężkiej czymś niesamowitym. Ilość emocji i wielkich starć była zatrważająca, lecz nigdy się nikomu nie znudziła.

W tym starciu można było obejrzeć dwóch Amerykanów o dużych różnicach. Jeden, wschodząca światowa gwiazda, dominator kategorii junior ciężkiej, który przeniósł się do królewskiej kategorii i z marszu zdobył tytułu WBA, WBC i IBF pokonując Jamesa Douglasa.

Natomiast po drugiej stronie ringu żywa legenda, starsi kibice mogli go pamiętać z starć z Muhammadem Alim. W 1977 sprawił sobie dziesięcioletnią przerwę (!!!) i powrócił miedzy liny wygrywając 24 walki z rzędu, oraz dostępując szansy walki o tron w wadze ciężkiej po 3 latach.

Prawa do organizacji tego starcia nabył Donald Trump, dzisiejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Kibice boksu mogli wykupić PPV w cenie 35,95$, wiec organizatorzy nie spodziewali się aż takiego wyniku sprzedażowego. Tym bardziej, że możliwość zakupu miało wtedy tylko 16 milionów odbiorców.

Faworytem bukmacherów był Holyfield, który był aż 14 lat młodszy od Foremana, jednak starcie było wyrównane.

Ostatecznie to “The Real Deal” wygrał tą potyczkę, jednogłośnie na punkty (116:111,117:110,115:112) utrzymując tytuły mistrzowskie i przedłużając swoją passę bez porażki.

KLASYKA.

9 Floyd Mayweather (42-0) vs Miguel Cotto (37-2)

MGM Grand, Las Vegas
(5 maj, 2012 roku)

Wykupionych PPV : 1,50mln

Do obecności “Moneya” w tym rankingu się przyzwyczajmy, bo będzie go bardzo dużo, lecz to nie powinno nikogo dziwić.

Ten pojedynek był dla niepokonanego Floyda bardzo szczególny, oraz co okazało się już w trakcie walki jednym z najtrudniejszych w karierze.
Mayweather wchodził do ringu ze świadomością, że miesiąc po walce o pas WBA i WBC “Diamond” w wadze super półśredniej, będzie zmuszony do aresztu, za pobicie swojej byłej dziewczyny.
Amerykanin dopiero po raz drugi w karierze mierzył się powyżej limitu kategorii półśredniej (za pierwszym razem w 2007 w wygranym starciu z Oscarem De La Hoyą).

Natomiast Cotto mimo, że nie był tak nieskazitelnym pięściarzem jak “Pretty Boy”, przegrywał przed czasem po wojnie z Antonio Margarito czy też poległ z kretesem z Mannym Pacquiao, jednak były to starcia w kategorii półśredniej, a gdy przeszedł limit wyżej zobaczyliśmy o wiele bardziej żywiołowego Cotto, który już w pierwszej walce w nowej kategorii wagowej zdobył pas mistrza świata.

4 lata starszy Mayweather wygrał po jednogłośnej decyzji sędziów (118-110, 2×117-111), ale został wiele razy trafiony, a sam Cotto stoczył bardzo dobrą walkę.

Pojedynek zorganizowały trzy grupy promotorskie, Golden Boy – Richarda Schaefera, grupa Miguela Cotto, oraz Mayweather Promotions.

Gaże zawodników były bardzo duże, “May” jak zwykle zarobił niebagatelnie wielkie pieniądze, bo wyniósł z MGM Grand czek o wartości 32 milionów dolarów, natomiast Portorykańczyk zarobił 8 milionów dolarów + wpływy z PPV. Jeśli walka jest 9 w historii oglądaną przez kupujących PPV, to pieniądze z praw, również były wielkie – zarobiono aż 94 milionów dolarów.

Ciężko o takie walki, bo nie ma wielu takich zawodników.

8 Mike Tyson (41-1) vs Peter McNeeley (36-1)

MGM Grand, Las Vegas
(19 sierpień, 1995 roku)

Wykupionych PPV : 1,52mln

“Żelazny Mike” odbudowywał się po porażce z James’em Douglas’em i utracie tronu w wadze ciężkiej. Kolejnym przystankiem ku większych wyzwań był zawodnik o bardzo dobrym rekordzie i świetnym współczynniku nokautów, ponieważ na 36 walk wygrał 30 co było znakomitym wynikiem. Jednak nie walczył nigdy z kimś z szerokiej czołówki, raczej był mocno pompowanym pięściarzem.

Mimo to starcie, oraz gale Dona Kinga obejrzało bardzo dużo ludzi w systemie PPV. To tylko pokazuje jak wielką gwiazdą był 29-letni Mike Tyson.

Pojedynek wygrał Mike już w pierwszej rundzie, przez dyskwalifikacje z powodu wskoczenia na ring trenera, który chciał uratować swojego zawodnika przed kolejnymi nokdaunami.

7 Mike Tyson (45-1) vs Evander Holyfield (32-3)

MGM Grand, Las Vegas
(9 listopad, 1996 roku.)

Wykupionych PPV : 1,59mln

Kiedy Mike Tyson stracił tytuły na rzecz Douglasa, to w kolejnym pojedynku Evander Holyfield już odebrał te tytuły Douglasowi.

Gdy Mike odbudowywał swoją pozycje w boksie, to Evander bronił tytułów IBF,WBA, WBC. Niestety stracił je przegrywając na punkty z Riddickiem Bowe w 1992 roku, rok później odzyskał tytuły IBF i WBA w rewanżu, natomiast pas WBC został zwakowany, a przejął go Tyson.

Gdy “Holy” je odzyskał to po raz kolejny je stracił przegrywając przed czasem z Michaelem Moorerem. Do tego potem go dobił, rozstrzygając ich wspólną rywalizacje Bowe.

Natomiast po drugiej stronie barykady Tyson się zbroił wygrywając z Frankiem Bruno pas WBC i potem pas WBA z Brucem Seldonem.

Po połączeniu tych wydarzeń nie było innego wyjścia niż starcie “Irona” z “The Real Dealem”. Kibice tego oczekiwali, emocjonowało to wszystkich, a sam pojedynek został hucznie nazwany “finałem”.

Zwyciężył Holyfield po zaskakująco jednostronnym pojedynku. Było pewnym, że musi dojść do rewanżu…

6 Mike Tyson (49-3) vs Lennox Lewis (39-2-1)

The Piramid,Memphis
(8 czerwiec, 2002 roku)

Wykupionych PPV : 1,95 mln.

Dla Mike’a Tysona była to ostatnia walka o pas mistrza świata w wadze ciężkiej.

“Żelazny” od pamiętnych walk z Evanderem Holyfieldem wygrał w sumie 5 walk, jednak jedna po walce została uznana za nieodbytą z powodu zażywania marihuany w starciu z Andrzejem Gołotą.
Jednak były to walki z starszymi zawodnikami w Wielkiej Brytanii czy też ta stoczona w Danii z Brianem Nielsenem.

Natomiast 36-letni Lennox Lewis przed tym pojedynkiem niespodziewanie stracił tytuły WBC i IBF w kwietniu 2001 roku z Hasimem Rahmanem, jednak pół roku później “Lew” odzyskał tytuły karcąc okrutnie Rahmana i wygrywając w 4 rundzie przez KO.

Zainteresowanie tą walką było ogromne, lecz dbali o to sami pięściarze. Na konferencji doszło do bijatyki, a Mike ugryzł w łydkę Lewisa. Marketing najwyższego poziomu.

Mimo astronomicznych cen biletów, na hale przyszło 19 tysięcy kibiców, wiele gwiazd kina, muzyki itd.
A w telewizji zobaczyło ten pojedynek wielu kibiców na całym świecie. Ilość wykupionych PPV była największa w historii i pobita dopiero 5 lat później.

Walka dwóch żywych legend boksu zaczęła się emocjonująco, ponieważ 35-letni Tyson rzucił się na rywala, jednak Lewis przetrzymał szturm kosztem przegrania rundy, jednak przez 7 kolejnych rund obijał niemiłosiernie Tysona i ostatecznie pokonał go przed czasem w 8 rundzie.

Niedługo po tym Lewis czując, że w tym wieku lepiej sobie odpuścić stoczył starcie z Vitalim Klitschko i zakończył karierę.
Tyson mimo kolejnej porażki próbował dalej, jednak już się nie pozbierał, oraz nie zbliżył się do 50% swoich dawnych możliwości.

5 Mike Tyson (45-2) vs Evander Holyfield (33-3) II

MGM Grand, Las Vegas
(28 czerwiec, 1997 roku)

Wykupionych pakietów: 1,99 mln.

Walka, która zostanie zapamiętana na zawsze. Tyson chcący zrewanżować się za porażkę przed czasem i stratę tytułu WBA, oraz w znakomitej formie “The Real Deal”, który był pewny, że wygra kolejny raz z 4 lata młodszym oponentem.

Pojedynek budził o wiele większe zainteresowanie niż za pierwszym razem, a sprzedanych zostało 400 tysięcy więcej pakietów PPV.
Sam Holyfield zarobił 35 milionów dolarów.

Pojedynek nie został jednak zapamiętany z powodu tych liczb, a z bardzo brutalnego faulu, którego dopuścił się “Żelazny Mike”.
Z niemocy w walce z lepszym rywalem, w jednym z klinczów odgryzł mu kawałek ucha.
Wszyscy znamy tą historie, bardzo brutalny, jedyny w swoim rodzaju precedens, którego dopuściła się legenda zawodowego boksu.

4 Floyd Mayweather (44-0) vs Saul Alvarez (42-0-1)

MGM Grand, Grand Garden Arena, Las Vegas
(14 wrzesień, 2013 roku)

Wykupionych PPV: 2,2mln

Starcie dwóch gigantów współczesnego zawodowego boksu, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem na świecie.

“Money” wtedy urósł do miana legendy, która prawdopodobnie do końca kariery będzie niezniszczalna. Po bardzo dobrym pojedynku z Cotto zostało tylko dwóch oponentów, którzy mogliby prawdziwie zagrozić Floydowi. Manny Pacquiao, oraz młodziutki Saul Alvarez.

Gdy okazało się, że dojdzie do potyczki pomiędzy 36-letnim Mayweatherem, który dzierżył w jednym czasie pas WBC w wadze półśredniej, oraz pas WBA w wadze super półśredniej, z 23-letnim Saulem Alvarezem, dla którego była to pierwsza unifikacja i już siódma obrona pasa mistrzowskiego WBC w super półśredniej.

Po znakomitej walce “Canelo” z Austinem Troutem, którego absolutnie wypunktował wszyscy Meksykanie i nie tylko, uwierzyli w tryumf ryżawego chłopaka nad mistrzem sześciu kategorii wagowych.

Niestety niespodzianki nie było, a Floyd pokazał swoją wielką klasę w bardzo spokojny elegancki sposób wypunktowując swojego przeciwnika. “May” na tej walce zarobił aż 80 mln dolarów co było największa dotychczasową wypłatą w historii boksu.

3 Floyd Mayweather (37-0) vs Oscar De La Hoya (38-4)

MGM Grand, Las Vegas
(5 maj,2007 roku)

Wykupionych PPV: 2,48 mln.

Co za walka! 34-letni De La Hoya zbliżał się do końca zawodowej kariery i wykorzystując swoje niebagatelne osiągnięcia, oraz sławę starał się zrobić i zarobić jak najwięcej biorąc tylko duże, kasowe pojedynki.

“Golden Boy” w ostatnich latach zdominował wagę półśrednią, zdobył tytuł WBC w super półśredniej, jednak przegrał unifikacje nieznacznie na punkty z Shanem Mosleyem. Przeszedł kategorie wyżej, zdobył pas WBO z Felixem Sturmem, ale w unifikacji o wszystkie pasy mistrzowskie przegrał z ówczesnym liderem rankingów P4P Bernardem Hopkinsem.

Natomiast Floyd po zdominowaniu kategorii półśredniej postanowił pierwszy raz w karierze zawalczyć w wyższym limicie.

Pojedynek był znakomity De La Hoya był bardzo agresywny, sprawił największe problemy w ówczesnej karierze “Pretty Boya”, jednak sędziowie orzekli niejednogłośne zwycięstwo 4 lata młodszego Mayweathera.

Była to ostatnia walka, w której rywal “Moneya” zarobił więcej niż on. “Złoty Chłopak” zarobił w ringu 52 miliony dolarów.

2 Floyd Mayweather (49-0) vs Conor McGregor (Debiut)

T-Mobile Arena, Los Angeles
(26 sierpień, 2017 roku)

Wykupionych PPV: 4,3 mln.


Cyrk za miliony. 40-letni Mayweather postanowił przerwać emeryturę i wrócić na ring by zarobić kolejne wielkie pieniądze.
Mayweather Promotions, Dana White i Tom Brown połączyczyli siły i zorganizowali walkę najlepszego boksera na świecie z najlepszym zawodnikiem MMA na zasadach boksu.

Bez oglądania można było stwierdzić kto wygra, ale każdy chciał zobaczyć to wielkie show podyktowane pieniędzmi. Do tego była to druga najbardziej lukratywna walka w historii boksu. Podstawową gażą Floyda było 100 mln dolarów, natomiast Irlandczyka 30 mln dolarów. Lecz szacuje się, że ze wszystkimi dodatkami Mayweather wyciągnął 200 mln, a McGregor 100 mln. Obłęd.

Pojedynek nie był za ciekawy, Mayweather dał się pobawić boksem Conorowi, a potem zastopował go w 10 rundzie.

1 Floyd Mayweather (47-0) vs Manny Pacquiao (57-5-2)

MGM Grand, Grand Garden Arena, Las Vegas.
(2 maj, 2016 roku)

Wykupionych PPV: 4,6 mln.


Jeśli na walkę dwóch najlepszych pięściarzy bez podziału na kategorie wagowe czeka się 5/6 lat to oznacza, że ona musi się świetnie sprzedać.

Pacquiao po porażce z Marquezem z 2012 roku zdołał wygrać z Brandonem Riosem, pokonać Timothy Bradleya, oraz zdetronizować Chrisa Algeriego i zdobyć pas WBO w wadze półśredniej. Natomiast Floyd po walce z Alvarezem, mierzył się dwa razy z Maidaną i on sprawił mu bardzo duże kłopoty, jednak zdołał zdobyć pas WBA, oraz obronić pas WBC.

Wiec panowie sobotę drugiego maja zmierzyli się o 3 tytuły mistrza świata i o przejście do historii jako najlepszy pięściarz XX wieku. W swoim spokojnym, defensywnym stylu wygrał Mayweather.

Panowie zarobili za 36 minut w ringu niebagatelne sumy, “Money” zabrał do domu 250 mln dolarów, a “PacMan” 180 mln dolarów.

Podsumowując całe zestawienie można dojść do wniosku, że Mike Tyson to największa postać w zawodowym boksie lat 90′, a Mayweather największa postać boksu “nowoczesnego”.

Exit mobile version