Strona główna PUBLICYSTYKA WASYL ŁOMACZENKO I JEGO NIEZWYKŁE METODY TRENINGOWE

WASYL ŁOMACZENKO I JEGO NIEZWYKŁE METODY TRENINGOWE

0

WASYL ŁOMACZENKO I JEGO NIEZWYKŁA KARIERA

Wasyla Łomaczenko zna każdy miłośnik boksu. Jeszcze niedawno genialny amator, dwukrotny złoty medalista Olimpijski, dwukrotny mistrz świata, mistrz Europy, aktualnie po zaledwie 11 zawodowych walkach mistrz świata dwóch kategorii wagowych nie zwalnia tempa i ma już na celowniku unifikacyjny pojedynek z Mikey Garcią.

RINGOWE PRZYDOMKI

W trakcie tych 11 zawodowych pojedynków „Łoma” oprócz tytułów mistrzowskich dorobił się też trzech ringowych przydomków.
Karierę rozpoczął jako „High-Tech”. Pseudonim adekwatny do posiadanych umiejętności, ponieważ kunszt bokserski Wasyla jest unikatowy, jest błyskotliwym technikiem i zachwyca swoim boksem, który faktycznie jest niesamowicie zaawansowany technicznie.

Przez swój spektakularny styl walki, frustrujący przeciwników, którzy zgodnie zeznają, że walka z Łomaczenko jest jak walka z duchem, zyskał kolejny przydomek „Matrix”.
Tak jak główny bohater filmowej trylogii, Łomaczenko wydaje się znać kolejne ruchy przeciwników, zawsze jest nie jeden, lecz kilka kroków przed nimi. Trafia jak chce i kiedy chce, jednocześnie przepuszczając ataki. Sprawia, że rywale prują ciosami powietrze, jest nieuchwytny, choć pozostaje w półdystansie. Jednym zdaniem – walczy jak w Matrixie.

Styl walki „Matrixa” pozwolił mu uzyskać  trzeci z przydomków „No Mas Chenko”, będący parafrazą słynnych słów Roberto Durana z pojedynku z „Sugar” Ray Leonardem, które wypowiedział  sfrustrowany swoją bezsilnością poddając się w narożniku i nie wychodząc do kolejnej rundy.

No-mas znaczy „wystarczy”. Czterech kolejnych przeciwników Wasyla i tu trzeba zaznaczyć: w walce o najwyższą stawkę bo o tytuł mistrzowski, powiedziało sobie w duchu „no-mas” i zdecydowało się nie kontynuować walki.

Co sprawia, że przebywanie w ringu z Łomaczenko jest przeżyciem łamiącym twardych bokserów?
Ewidentnie Łomaczenko jest bokserem wybitnym ale też walczy jak nikt przed nim.
Skąd wziął się zawodnik tak nieszablonowy w hermetycznym świecie boksu?

ANATOLIJ “PapaChenko” ŁOMACHENKO
Trenerem i twórcą systemu treningowego Łomaczenki jest jego ojciec Anatolij, przez podopiecznych nazywany “PapaChenko”.
Anatolij unika kamer, rozgłosu i wywiadów ale zdecydowanie zasługuje na uwagę mediów i kibiców. Stworzył przecież od podstaw zawodnika który jest przez wielu uznawany za obecny numer jeden bez podziału na kategorie wagowe. To on zadecydował o tym, że Wasyl trenujący boks od 4 roku życia w wieku 9 lat zawiesił rękawice na kołek i przez następne 4 lata trenował tradycyjny ukraiński taniec. To on wcześnie przestawił naturalnie praworęcznego Wasyla na pozycję mańkuta.
Sam Wasyl stwierdził, że nikt inny tylko ojciec może być jego trenerem.
Anatolij który oprócz swego syna trenował też takich zawodników jak Aleksander Usyk czy Aleksander Gwozdyk jest znany z nieszablonowych rozwiązań treningowych. Gwozdyk wypowiedział się o nich w następująco:

“Nie miałem jaj żeby powiedzieć mu że to nie działa. Ludzie myślą, że zwariowaliśmy. Ale to daje ci psychiczną przewagę”


METODY TRENINGOWE

Żonglerka
Zwinność to jeden z elementów które należy rozwijać w treningu bokserskim, żonglerka jest do tego doskonała, pomaga też ćwiczyć koordynacje ręka-oko.
Made at FreeGifMaker.meMade at FreeGifMaker.meMade at FreeGifMaker.me
Agility ladder
Ten przyrząd jest powszechnie wykorzystywane w wielu sportach do poprawy pracy nóg. Nie mogło go też zabraknąć w gymie Łomaczenki.

Made at FreeGifMaker.me
Ćwiczenie mięśni oddechowych
Ćwiczenie mięśni oddechowych pomaga w oddychaniu podczas walki
Made at FreeGifMaker.me
Wstrzymywanie oddechu
4 minuty 20 sekund, tyle najdłużej wytrzymał bez oddechu Wasyl.
Jak wyjaśnia Andriej Kolosov, ważniejszy niż czas jest chwila:

“Musisz dojść do chwili gdy twoje ciało powie ci, że nie ma wystarczająco dużo tlenu, musisz oddychać aby żyć, że jest to sytuacja zagrażająca życiu. 
W tej chwili mówisz swemu ciału: Nie teraz! Kontrolujesz swoje instynkty. Przesuwasz ograniczenia swoich instynktów.”

Gra w tenisa
W ramach pracy nad motoryką Vasyl lubi pograć w tenis ziemny. Co ciekawe, nie potrzebuje do tego przeciwnika.
Made at FreeGifMaker.me

Chodzenie na rękach (a konkretnie – pięściach)

Made at FreeGifMaker.me

Focus ball
Ten przyrząd i ćwiczenie można już zobaczyć dość powszechnie w użytku, ale Vasyl jest w nim prawdziwym mistrzem
Made at FreeGifMaker.me

Nie, tak tego nie robimy:
Made at FreeGifMaker.me

Tablica świetlna
refleks, koncentracja i koordynacja ręka-oko
Made at FreeGifMaker.me

Sparingi
Sparingi to ciężka praca. No więc wyobraźcie sobie sesje sparingową Łomaczenki, 15 rund po 4 minuty, 30 sekund odpoczynku pomiędzy nimi. I sparingpartner zmieniany na świeżego po każdych 3 rundach.

Trening mentalny

To co szczególnie wyróżnia rutynę treningową Ukraińca to trening mentalny. “Papachenko” zadbał o fachowca w tej dziedzinie i w sztabie trenerskim znalazł się psycholog Andriy Kolosov.  Kolosov dołączył do sztabu trenerskiego aby pomóc w przygotowaniach do Olimpiady w 2012 roku. Ten młody doktor doświadczenie zdobył podczas pracy z pilotami wojskowymi.

Wasyl protestował:

“Nie potrzebuje psychologa, uwierz mi, mój charakter jest silny”

Jednak PapaChenko go uspokajał:

“To nie tak jak myślisz. Nie musisz z nikim rozmawiać o swoich uczuciach”

Ćwiczenie umysłu odbywają się po standardowej, czyli trwającej nawet trzy godziny sesji treningowej, na pełnym zmęczeniu.
Z pozoru proste ćwiczenia mogą być interpretowane jako ćwiczenia koordynacji ręka-oko. Kolejny wymiar to przełączenie się z pracy mięśni na pracę umysłu. Istnieje jeszcze jeden aspekt, ćwiczenia te pomagają utrzymać stałą koncentrację podczas walki i analitycznie myśleć pomimo zmęczenia i zagrożenia. Ćwiczą umysł w odnajdowaniu najkrótszej i najszybszej drogi do rozwiązania. W ringu przekłada się to na nieustanną analizę przeciwnika, jego obrony i zachowań umożliwiając jego “czytanie” i walkę w “Matrixie”.

Kwadraty z liczbami

Wasyl staje naprzeciwko planszy z losowo rozmieszczonymi liczbami od 1 do 25 a następnie wskazuje cyfry w kolejności rosnącej. Plansze różnią się kontrastem, niektóre są zawieszone do góry nogami.

Made at FreeGifMaker.me

Klocki – układanie

Po ćwiczeniu z kwadratami Wasyl przechodzi do stołu z klockami. Najpierw porządkuje je układając pionowo w 4 rzędy. Następnie znów przechodzi do poprzedniego ćwiczenia i wskazuje kwadraty z liczbami. Następuje kolejna sesja przy stole z klockami. Wasyl likwiduje dwa rzędy układając je na pozostałych dwóch tworząc z klocków litery “T”. Potem znów przechodzi do planszy z kwadratami. W kolejnym podejściu odtwarza 4 rzędy klocków i tak powtarza naprzemiennie oba ćwiczenia aż przejdzie wszystkie plansze z kwadratami.

Made at FreeGifMaker.me

Klocki – działania
Tu niestety mam problem z dokładną interpretacją. Do ćwiczenia użyte są po raz kolejny klocki, tym razem w zestaw czterech kolorów, żółte, czerwone, niebieskie i zielone. Na klockach są naklejki przedstawiające proste działania, np 64-56.

Ćwiczenie 1
Wasyl najpierw segreguje kolory a następnie przystępuje do zadania. Instrukcje które padają wskazują na zadanie typu znajdź 4 największe liczby dla każdego koloru:

Ćwiczenie 2

Wasyl układa wysokie litery T, ale ewidentnie zwraca uwagę na zapisane działania więc musi to robić według klucza wskazanego przez Andrija Kolosova

Animated GIF

 

Powyżej pokazane zostały najciekawsze moim zdaniem metody treningowe teamu Łomaczenko, niezwykłego zawodnika którego mamy okazje podziwiać w czasach jego świetności.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments