Strona główna NEWSY WBC prezentuje nowy Program Kontroli Wagi

WBC prezentuje nowy Program Kontroli Wagi

0

Prezydent organizacji WBC, Mauricio Sulaiman, ogłosił, że jednym z głownych priorytetów na rok 2019 jest wprowadzenie nowego Programu Kontroli Wagi (Weight Management Program). Ma on na celu ochronę zdrowia zawodnika.

Jak wiemy podczas zbijania wagi zawodnicy często przekraczają ograniczenia swoich organizmów i przystępują do ważenia nadmiernie wyczerpani i odwodnieni, co w skrajnych wypadkach kończyło się tragicznie.
Drugą stroną tego procederu jest dysproporcja warunków fizycznych w dniu walki. Niektórzy zawodnicy są w stanie w ciągu doby dzielącej ważenie i walkę wnieść do ringu nawet kilkanaście funtów więcej co na tym poziomie rywalizacji stanowi bardzo istotną różnice, szczególnie gdy przeciwnik stosuje zbijanie wagi w ograniczonym zakresie lub nie robi tego wcale.

Oto założenia Programu Kontroli Wagi:

 1. Obowiązkowe ujawnienie wagi obu zawodników w momencie uzgodnienia walki.

Promotor musi wymóc od zawodnika i jego managementu podanie WBC dokładnej wagi w momencie podpisania kontraktów na walkę.

 1. Kontrolne ważenie 30-14-7
  WBC będzie kontynuować ważenie zawodników 40 i 7 dni przed walką, ale dodatkowo wprowadzi ważenie 14 dni przed pojedynkiem. Tolerancja od limitu w którym ma toczyć się walka została ustawiona w następujący sposób:
 • 30 dni przed –          10%
 • 14 dni przed –          5%
 • 7 dni przed –          3%
 1. WBC roześle informacje o aktualnej wysokości grzywnych i kar za nieprzestrzeganie wytycznych.

Promotor wraz z lokalnym związkiem bokserskim jest zobligowany jest do zapewnienia w miejscu pojedynku wagi w celu umożliwienia kontroli przez inspektora WBC wagi zawodników po ich przyjeździe w dniu walki.

Zawodnicy nie mogą przekroczyć o więcej niż 10% wagi z oficjalnego ważenia.

 1. WBC zastrzega prawo do nałożenia dowolnej z poniższych kar za nieprzestrzeganie zasad:
 • Pouczenie
 • Grzywna w wysokości do $5,000 za punkt 1 i 2
 • Cofnięcie usankcjonowania pojedynku
 • Kara w wysokości do 30% wynagrodzenia za punkt 3

WBC będzie w stałym kontakcie z promotorem przy każdym organizowanym wydarzeniu aby wesprzeć od strony administracyjnej wykonanie  Programu Zarządzania Wagą (Weight Management Program)

Szczególnie istotny wydaje się zapis regulujący możliwy wzrost wagi pomiędzy ważeniem i pojedynkiem, oraz kontrolowane osiąganie limitu już od momentu podpisania kontraktów.

Pozostaje mieć nadzieję, że program zostanie skutecznie wdrożony i skutecznie przełoży się na wzrost bezpieczeństwa zawodników oraz wyrówna ich szanse w rywalizacji.

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!